You are here

Major Gift Donors

Recognizing those who have made significant gifts to Duke Engineering

The Pratt Gift

In 1999, Edmund T. Pratt Jr., a 1947 Duke Engineering graduate and former chief executive of Pfizer Inc., gave $35 million to endow the Duke University School of Engineering—at the time, the second largest gift in Duke's history.

Edmund T. Pratt Jr.The School of Engineering was renamed in his honor.

"What better thing to do with the resources one has than to help a great university to become even greater," Pratt said when Duke announced his gift.

Upon his retirement from Pfizer, the company established the Pfizer Inc.-Edmund T. Pratt, Jr. University Professorship. In 1997, the university named the Jinny and Ed Pratt Commons at the Levine Science Research Center following their $1 million gift to the center—now home to the Duke Engineering Design Pod.

Pratt died on Sept. 5, 2002, at age 75.


The Fitzpatrick Gift

Michael J. and Patricia W. Fitzpatrick donated $25 million to the Pratt School of Engineering in 2000 to establish an innovative center for advanced photonics and communications.

Duke President Nannerl O. Keohane signs the final steel beam of the Fitzpatrick Center.

The Fitzpatrick Center and the Fitzpatrick Institute for Photonics are named in their honor.

Michael received his bachelor's degree in Engineering from Duke in 1970. Patty graduated from Duke's Women's College in 1969.

Michael Fitzpatrick is the former chairman, chief executive officer, and president of E-TEK Dynamics Inc., a leading manufacturer of fiber optic components, instruments and systems for the telecommunications and cable television industries.

Patty Fitzpatrick is president of the Fitzpatrick Foundation, which supports programs for economically disadvantaged Northern California youth.

Gifts to the Fitzpatrick Center

Special Areas

  • Michael J. and Patricia W. Fitzpatrick Building
  • Fitzpatrick Center for Photonics and Communications
  • Jeffrey N. Vinik Building
  • Kenneth T. Schiciano E'84 Auditorium
  • Lawrence D. Lenihan, Jr. E'87 Undergraduate Learning Center
  • Gary W. E'60 and Elizabeth D. Dickinson WC'61 Arcade
  • Anonymous - Twinnie's Café

Laboratories

  • Poses Family Laboratory
  • The Addy Family Laboratory
  • The Barry N. Bycoff Family Foundation Laboratory
  • Clarence and Beverley Chandran Laboratory
  • Stephen C. Coley E'67 Laboratory
  • Daniel M. Dickinson Laboratory
  • Theodore C. Kennedy E'52 Laboratory
  • Dr. Jack Lee and Family Laboratory
  • Martha Monserrate McDade E'81, G'82 Laboratory
  • Walter M. Mumma Faculty Commons
  • Amy and Donny Wilkinson Laboratory
  • Claude B. Williams, Jr. E'44 and David Hessee Laboratory
  • The Yoh Family Laboratory
  • William H. Younger Laboratory

Conference Rooms

  • Boswell Engineering Conference Room
  • Marie E. and Robert O. Dierks Conference Room
  • Thomas E. Harrington E'66 Conference Room
  • Alan L. Kaganov E'60 and Carol M. Kaganov Conference Room
  • The Lang Family Conference Room
  • The Meier Family Biomedical Engineering Conference Room
  • Howard M. Winterson T'39 Conference Room
  • The Yoh Family Conference Room

Administrative Suites

  • William J. Florence III E'83 Administrative Suite
  • William A. Hawkins III E'76 Administrative Suite
  • John L. E'45 and Lois Imhoff Administrative Suite

Offices

  • Robert W. Althaus E'71 Office
  • In Memory of The Honorable Terry Sanford
  • James N. Barton E'60 Office
  • Berghorst Foundation Office
  • Stephen Ray Bolze E'85 Office
  • Theodore Kleban E'38 Office, Given by Lewis C. Brewster E'86
  • Tom E'88 and Elizabeth Malone Burger T'88 Office
  • Marjorie B. D'92 and Robert W. "Judge" Carr, Jr. E'71 Office
  • Fredrick L. Thurstone Office
  • Norman A. Cocke III E'68 Office
  • Barbara C. and James H. Corrigan, Jr. E'47 Office
  • George H. Crowell E'67 Office
  • George C. Dannals E'49 Office
  • Peter J. Denker E'59 Office
  • John M. Derrick, Jr. E'61 and Linda D. Derrick Office
  • Robert E. Donaho E'76 and Stephanie E. Elbers-Donaho T'78
  • F. Reid Ervin E'42 Office
  • Fred M. Fehsenfeld, Jr. E'73 Office
  • James H. Frey E'60 Office
  • Robert L. Galloway, Jr. E'77, Ph.D.'83 and Karen E. Campbell Office
  • C. Gary Gerst E'61 Office
  • Carol J. and Charles D. Grove E'51
  • The Guerster Family
  • Marilyn and Keith Harrison
  • Grant T. Hollett, Jr. Office
  • Jeffrey D. Ix E'78 and Kathleen D. Ix E'79 Office
  • Joseph H. Jarboe E'69 Office
  • Vinay J. Jayaram E'96 Office
  • John and Maria Johnson Office
  • Kathleen B. and Robert G. Johnson Office
  • Edwin L. Jones, Jr. E'48 Office
  • Lee M. Kenna, Jr. E'68 Family Office
  • Dr. Nannerl O. Keohane, President of Duke University, 1993-2004
  • Edward L. Koffenberger E'47 Office
  • Dr. Jack Lee and Family Office
  • Marx-Love Office
  • James R. E'88 and Suzanne L. Lowry Office
  • Lydia and Harry McCulloch Office
  • In Memory of John Bell McGaughy E'38
  • Jan L. Mize E'60 Office
  • David L. Pugh E'71 Office
  • Curt A. Rawley E'71 Office
  • Edward M. E'68 and Nora Lea WC'67 Reefe Office
  • Janis Jordan Rehlaender E'77 Office
  • Christopher M. E'80 and Sarah E. Relyea Office
  • Vernon H. and Helen R. Scarborough Office
  • J. Stephen Simon E'65 Office
  • SKANSKA Office
  • David P. Spearman E'77 Office
  • Jeff Spiritos E'76 Office: In memory of K.P. Arges and E. Elsevier
  • Stroy/Tanimoto Office
  • Dorothy J. and W. John Swartz E'56 Office
  • Joanne H. and Samuel A. Walker III E'66 Office
  • Seth A. Watkins E'92, MS'93, Ph.D.'96, JD'99 Office
  • Michael O. Wheeler E'65 Office
  • William B. Wilmer VI E'51 Office
  • Tom and Debbie Woodard Office

Breakrooms

  • William C. Dackis E'44 Break Room
  • Gerald C. Hartman Break Room

Wall of Recognition

  • Mark E. Baldwin E'75
  • Frank Birinyi E'72, G'76
  • John J. Borgschulte E'73
  • Charles T. and Joanne Davidson
  • G. Trevor Davis Jr.
  • In Memory of Thomas D. Downey E'52
  • Sally J. Fong Family
  • Marla J. Franks, MD E'80
  • James H. E’60 and Jacqueline WC’64 Frey
  • Annie Lewis J. WC'61 and Robert A. Garda E'61
  • Guerry L. Grune E'78
  • Philip J. Hawk E'76
  • Donald M. Helfer E'71
  • In Memory of Ozey K. Horton, Sr. and Jeanne Heyward Lynah Horton
  • Joseph M. Hunt III E'61, G'67
  • Daniel V. Ingram E'96
  • John and Maria Johnson
  • Tom E. and Bettsy C. Leib
  • James C. Lordeman E'78
  • Irene Lilly WC'62 and William W. McCutchen, Jr. E'62
  • Douglas A. and Marianne McGraw
  • Capers W. E'74 and Marion K. WC'75 McDonald
  • Lionel W. Neptune E’82
  • In Memory of Donald Yeager Nicholas E'37
  • James B. Nicholas E'73
  • Richard B. Parran, Jr. E'79
  • Daniel A. Pitt T'71
  • Sky Polega
  • Clay E. E'76 and Karen W. N'78 Scarborough
  • Barry Schneirov E'85
  • Elizabeth Franklin Sechrest E'79
  • Frances S. & Gordon L. Smith, Jr. E'48
  • Robert J. Stets, Jr.
  • The Steve and Jay Sullivan Family
  • David J. Thacker T'97
  • Dr. and Mrs. Paul A. Vadnais E'73
  • Dr. Paul P. Wang
  • Art and Mickey Wheeler
  • Claude B. Williams, Jr. E'44 and David Hessee
  • Zimmer Gunsul Frasca Partnership

James B. Duke Society

The James B. Duke Society recognizes individuals who have followed the example and generosity of Duke University's founder, James B. Duke, by providing cumulative gifts exceeding $100,000.

James B. DukeDuke University, to acknowledge membership in the society, commissioned Tiffany & Co. to create a limited edition porcelain box inspired by the original architect's drawings of the West Campus Union and dormitory buildings. Each member receives one of these boxes and is invited to Duke's annual gala donor recognition weekend.

Each member's name is permanently inscribed at a prominent campus location. The Wall of Recognition in the atrium of the Fitzpatrick Center permanently records names of Duke Engineering members of the society.


Founders Society

The Founders Society, active from 1980 to 2004, honors those who made gifts of $25,000 or more.

Members received bronze replicas of The Sower—who symbolizes the farsighted individual who sows seeds today for harvest tomorrow.

The Wall of Recognition in the atrium of the Fitzpatrick Center lists the names of society members.

Founders Society Members

Name, Graduation Year, and Year of Induction

  • Jean S. and Brian F. Addy E'86 2004
  • Donald Alstadt 2001
  • Fred C. Aldridge, Jr. E'55 1987
  • Mr. and Mrs. Howard M. Anderson P'02 2003
  • Robert W. Anderson E'59 1993
  • Margaretta and Norman Augustine 1987
  • Janice L. and William M. Bartlett E'54 1987
  • James N. Barton E'60 1993
  • Mr. and Mrs. Robert Muse Bass P'97 2002
  • Rebecca B. and C. Leland Bassett E'59 1986
  • P. J. Baugh T'54 1987
  • George N. Beer E'44 2003
  • Carolina B. Berini 1998
  • Mary W. and Joe F. Berini E'39 2003
  • Jane and Vinson Bidlingmeyer 1984
  • Barbara C. and Robert M. Borst E'51 1987
  • R. Wiley Bourne, Jr. E'59 1992
  • Brenda B. and H. Keith H. Brodie 1987
  • Jean B. WC'49 and Richard A. Bugg, Jr. E'49 1990
  • Dorcas M. and E. Ray Bucher, Jr. E'45 2002
  • Virginia and James B. Carson 1986
  • John T. Chambers E'71 1997
  • Mr. and Mrs. Clarence J. Chandran P'07 2004
  • A. James Clark T'77 2002
  • Peggy Cleveland 2003
  • John Cocke E'45, PhD'56 1987
  • Norman A. Cocke III E'68 2002
  • Darryl Wade Copeland, Jr. E'81 1987
  • Shirley A. and Darryl W. Copeland E'58 1986
  • Barbara C. and James H. Corrigan, Jr. E'47 1987
  • Elle and William C. Dackis E'44 1988
  • Judith and Martin J. DeMatteo 1990
  • Charron R. and Peter J. Denker E'59 1995
  • Linda D. and John M. Derrick, Jr. E'61 1987
  • Elizabeth D. WC'61 and Gary W. Dickinson E'60 1989
  • Mr. and Mrs. Robert Owen Dierks P'85, P'90 2002
  • Elizabeth L. N'45 and Ray B. Duggins E'44 1990
  • Frederick E. Ehrsam, Jr. E'77 2004
  • F. Reid Ervin E'42 1997
  • Ann T. and Robert R. Everett E'42 1991
  • Patricia W. WC'69 and Michael J. Fitzpatrick T'70 2002
  • J. Peyton Fuller IV T'54 1987
  • John R. Gabriel E'64 1991
  • Annie Lewis J. WC'61 and Robert A. Garda E'61 1987
  • Mary L. WC'49 and William H. Gardner, Jr. E'45 2002
  • Virginia and C. Gary Gerst E'61 1986
  • Annette H. WC'44 and Clair H. Gingher, Jr. E'43 1986
  • George M. Grills E'63 1992
  • Susan E. G'62 and R. Eugene Goodson T'57 1989
  • Marie C. T'63 and Charles L. E'63 Grossman 2004
  • Robert A. Hamilton T'38 1990
  • Thomas E. Harrington E'66 2000
  • Marilyn A. WC'71 and R. Keith Harrison, Jr. E'70 2000
  • Ruth M. WC'49 and Harold H. Hogg T'48 2000
  • Susan W. and Fitzgerald S. Hudson E'46 1986
  • Dr. and Mrs. Richard M. Hunt P'84 1987, 2004
  • Lois J. WC'47 and John L. Imhoff E'45 1996
  • Kathleen D. E'79 and Jeffrey D. Ix E'78 2002
  • Audrey A. and Owen C. Johnson T'44 2003
  • Lucille F. and Edwin L. Jones, Jr. E'48 1986
  • J. A. Jones 1951
  • Carol M. and Alan L. Kaganov E'60 1998
  • Carol R. N'64 and Cleveland C. Kern, Jr. E'62 1989
  • Nedra R. WC'63 and Ronald G. Kalish E'61 2002
  • Clara T. and Kenneth T. Knight, Jr. E'33 1991
  • Winifred M. and Edward L. Koffenberger E'47 1990
  • Lawrence Joseph Lang E'86 2004
  • C. B. Lee E'78 2002
  • Kelly Link 1991
  • Valeries M. E'94 and David M. E'94 Love 2004
  • Irene Lilly WC'62 and William W. McCutchen, Jr. E'62 1989
  • Jean G. WC'41 and William M. MacLachlan, Jr. E'42 2000
  • Roderick A. MacLeod E'66 1987
  • Richard Maxwell E'55 1987
  • Kimberly Jenkins T'75 and J. Thomas McMurray E'76 1991
  • Robert J. Melosh 1988
  • Jan L. Mize E'60 1992
  • Linda L. WC'62, G'63 and E. Towson Moore Ph.D. '63 1991
  • Sandra Myerson 1992
  • Harriet G. WC'56 and Thomas R. Nesbitt, Jr. E'59 1994
  • Charles H. Nickerson E'39 1992
  • Sidney Joseph Nurkin E'63 1993
  • Kenneth H. Olsen 1986
  • Larry E. Parsons E'60 1992
  • Dr. and Mrs. George W. Pearsall 2002
  • Jennie M. and Robert H. Pinnix T'24 1984
  • Mr. and Mrs. Stanley A. Polega P'99 2004
  • Edmund T. Pratt, Jr. E'47 2002
  • James F. Rabenhorst E'64 2002
  • Jane H. WC'39 and Charles W. Ramsey E'39 1998
  • Nora Lea WC'67 and Edward M. Reefe E'68 2002
  • James E. and Janis J. Rehlaender E'77 2004
  • Sally-Christine Rodgers and Randolph K. Repass E'66 2004
  • John D. Roberts E'59 2004
  • Frances B. WC'44 and Joe E. Robnett, Jr. E'49 1992
  • Ann H. WC'48 and Donald M. Ross E'47 1999
  • Lynne F. WC'61 and Joseph A. Saldutti 2004
  • Mary K. and Paul Ruffin Scarborough E'72 2004
  • Kenneth T. Schiciano E'84 1998
  • Ralph F. Spinnler E'61 1988
  • Dorothy R. and Clifton G. Stoneburner E'35 1986
  • John William Stauffer E'81 1988
  • Robert E. Stroupe E'44 1986
  • Lorine S. Tanimoto and Gary H. Stroy P'01, P'06 2004
  • Dorothy P. and W. John Swartz E'56 1986
  • Ethel and Nello L. Teer, Jr. 1987
  • Dorothy H. and Miles H. Thompson G'66 1983
  • Frances B. and T. Edward Torgerson E'49 2002
  • George A. Truskey 2000
  • Elizabeth M. and James L. Vincent E'61 1989
  • Jeffrey N. Vinik E'81 1999
  • James Hudgins Vogeley E'80 1994
  • Samuel A. Walker III E'66 1995
  • Nancy C. and William H. Wannamaker T'29 2003
  • J. K. Christopher Warren E'87 1987
  • Anne and Richard D. Webb T'51 1987
  • Lydia Webb 1990
  • Jane S. and Richard B. Wells, Jr. E'42 1988
  • Susan J. WC'68 and Michael O. Wheeler E'65 2002
  • Mary C. Whitton WC'70 1991
  • Myrtle Coker Wilkinson 1998
  • Thomas M. Woodard E'69 1993
  • Suzanne L. and Jeffrey M. Yoh E'88 1989
  • Karen Bogart Yoh T'87 1989
  • Mary M. WC'59 and Harold L. Yoh, Jr. E'58 1986
  • Michael H. Yoh E'85 1987
  • Sharon C. T'82 and Harold L. Yoh III E'83 1987
  • William C. Yoh T'93 1989
  • Mr. and Mrs. William H. Younger P'03, P'06 2002


Endowed and Eponymous Professorships

Endowed Professorships

  • The Hunter Dewees Adams, Jr. Professor: To be named
  • Addy Family Professor: Amilcare Porporato
  • Anderson-Rupp Teaching Professor: Pei Zhong
  • James N. & Elizabeth H. Barton Associate Professor: Maiken Mikkelsen
  • Robert W. Carr, Jr. Professor: Nimmi Ramanujam
  • Dickinson Family Associate Professor: To be named
  • James B. Duke Professors: David Smith, Mark Wiesner
  • Michael J. Fitzpatrick Professors: David Brady, Joseph Izatt
  • Fitzpatrick Family University Professor: Jennifer West
  • W.H. Gardner, Jr. Associate Professor in Civil and Environmental Engineering: Dan Sorin
  • W.H. Gardner, Jr. Department Chair of Civil and Environmental Engineering: Mark Wiesner
  • Gendell Family Assistant/Associate Professor of the Practice: To be named
  • Gendell Family Associate Professor of the Practice: W. Neal Simmons
  • R. Eugene And Susie E. Goodson Professors: George Truskey, Tuan Vo-Dinh
  • Hawkins Family Associate Professor: Xiling Shen
  • Hogg Family Directorship of Engineering Management/Hogg Entrepreneurial Professor: Jeff Glass
  • Fitzgerald S. Hudson Professor: Kishor Trivedi
  • J.A. Jones Professor of Mechanical Engineering: Adrian Bejan
  • J.A. Jones Professor of Electrical and Computer Engineering: Nan Marie Jokerst
  • Alan L. Kaganov Professor of Biomedical Engineering: Ashutosh Chilkoti
  • Theodore Kennedy Professor: Claudia Gunsch
  • Lord-Chandran Professor: Richard Fair
  • Thomas Lord Professor: Olaf Von Ramm
  • Mattson Family Director of Entrepreneurial Ventures in Engineering: William F. Walker
  • Alfred Winborne & Victoria Stover Mordecai Associate or Assistant Professor of Biomedical Sciences: To be announced
  • Nortel Networks Assistant Professor of Electrical and Computer Engineering: Maiken Mikkelsen
  • Edmund T. Pratt, Jr. School of Engineering Professors: Warren Grill, Guillermo Sapiro
  • Edmund T. Pratt, Jr. School Professor of the Practice: Bob Malkin
  • Rehlaender Family Associate Professor: To be named
  • Randolph K. Repass and Sally- Christine Rodgers University Professor: Doug Nowacek
  • Rhodes Family Professor: Vahid Tarokh
  • Rooney Family Associate Professor: Charlie Gersbach
  • Paul Ruffin Scarborough Associate Professor: Sina Farsiu
  • Schiciano Family Professorship: To be named
  • Simon Family Professor: David Mitzi
  • Sternberg Family Professor: Stefan Zauscher
  • Nello L. Teer, Jr. Professor: David Katz
  • James L. And Elizabeth M. Vincent Professors: Craig Henriquez
  • Jeffrey N. Vinik Professors: Adrienne Stiff-Roberts
  • Jeff And Penny Vinik Dean: Ravi V. Bellamkonda
  • Williams-Hessee Professor: To be named
  • Sharon C. & Harold L. Yoh III Professor: Cate Brinson
  • The Yoh Family Professors: Henri Gavin, Heileen Hsu-Kim
  • William H. Younger Professor: Steven Cummer

Eponymous Professorships

Julian Francis Abele Professor of Mechanical Engineering and Materials Science

Held by Kenneth C. Hall

Kenneth C. Hall

Named for the first major African-American architect in the United States—and chief designer and draftsman of many Duke buildings, including Duke Chapel. In 1904, Abele was the first African-American to graduate from the Pennsylvania School of Fine Arts and Architecture.

He joined the firm of Horace Trumbauer, which sent him to Paris to study at L'Ecole des Beaux-Arts. By 1909, he was Trumbauer's chief designer. Along with many houses for New York and Philadephia elite, Abele is credited with the design of Harvard's Widener Library and Philadelphia's Free Library and Museum of Art. 

Abele died in Philadelphia in 1950 at age 68.


William Bevan Professor of Electrical & Computer Engineering

Held by Lawrence Carin

Lawrence Carin

Named for the cognitive psychologist and former Duke provost. William Bevan spent his career researching how people perceive the world, as well as pursuing ways to translate those insights into improvements in teaching, learning, mental health care, and public policy.

He was the founder of Duke’s Talent Identification Program (TIP), which has the mission of identifying, challenging and inspiring intellectually-gifted children.

Bevan died February 19, 2007, at age 84.


John Cocke Professor of Electrical and Computer Engineering

Held by Krishnendu Chakrabarty

Krishnendu ChakrabartyNamed for the American computer scientist considered by many to be the father of RISC architecture. John Cocke attended Duke, where he received his bachelor's degree in mechanical engineering in 1946, and his Ph.D. in mathematics in 1953. Cocke spent his entire career as an industrial researcher for IBM.

Perhaps the project where his innovations were most noted was the IBM 801 minicomputer. His realized that matching the design of the architecture's instruction set to the relatively simple instructions emitted by compilers allowed high performance at low cost. Cocke won the ACM Turing Award in 1987, the National Medal of Technology in 1991 and the National Medal of Science in 1994.

He died on July 16, 2002, at age 77.


William Holland Hall Professor of Mechanical Engineering

Held by Earl H. Dowell

Earl H. DowellNamed for the first dean of the College of Engineering at Duke. William Holland Hall was an early champion of engineering education at Trinity College (later renamed Duke University). He joined the faculty of the Department of Engineering in 1914 and became dean in 1939.

During his early tenure, he comprised the entire staff of the engineering department. With perseverance and dedication, Hall consistently championed the merits of engineering education, resulting in the formation of the Division of Engineering in 1937, and the College of Engineering in 1939. Dean Hall led the college through a period of sustained growth after World War II and continued to do so until his retirement in 1954.

He died on August 18, 1977, at age 92.


James L. Meriam Professor of Civil and Environmental Engineering

Held by Ana P. Barros

Anna P. BarrosJames L. Meriam was dean of engineering at Duke from 1963 to 1969, when many positive changes occurred, including the elevation to the School of Engineering and the graduation of the school's first African-American students. The Division of Biomedical Engineering was established in 1967, and in 1971 it became the first biomedical engineering department at a university in the United States.

Meriam was well known for his long association with the Mechanics Division of ASEE. He was a past division chair and recipient of the Division Outstanding Educator Award. In 1992, ASEE bestowed upon him the Benjamin Garver Lamme Award. Meriam received his three degrees from Yale University, served in the Coast Guard during World War II, and had early industrial experience with both Pratt & Whitney Aircraft and General Electric. Recognition of his superb teaching abilities followed him wherever he went. He began his Engineering Mechanics textbook series in 1950.

The Statics and Dynamics texts reconstructed undergraduate mechanics and became the definitive textbooks in the field for the next five decades, and several are in use today. In addition to American versions, the books have appeared in SI versions and have been translated into several foreign languages. In addition to his professional accomplishments, Meriam will long be remembered for his friendliness, gentlemanly demeanor, mature judgment and leadership, generosity, and absolute commitment to high educational standards.

He died on July 18, 2000.


Theo Pilkington Professor of Biomedical Engineering

Held by Kathy Nightingale

Kathy NightingaleNamed for the founder of Duke's Department of Biomedical Engineering (BME). Theo Pilkington received his engineering doctorate from Duke and used computers and mathematics to study the heart's electrical activity. By the end of the 1960s, he was heading a biomedical engineering program in Duke's electrical engineering department.

Then in 1971, biomedical engineering became its own department, with Pilkington as its first chairman. Pilkington went on to found and lead another pioneering Duke-based program: the Engineering Research Center for Emerging Cardiovascular Technologies, funded by the National Science Foundation, National Institutes of Health and industrial affiliates.

He died in 1993 at age 57.


Robert Plonsey Professor of Biomedical Engineering

Held by Gregg E. Trahey

Gregg E. TraheyNamed for an important early leader in the emerging field of biomedical engineering. Robert Plonsey served as president of two of the field's most important societies, the IEEE Engineering in Medicine and Biology Society (EMBS) from 1973-1974 and the Biomedical Engineering Society from 1981-1982.

Plonsey joined the Duke biomedical engineering faculty in 1983. At Duke, he and his collaborators were among the first to apply the bidomain model to study the propagation of electrical impulses in the heart and proposed the sawtooth mechanism of defibrillation. After his retirement in 1996 as the Pfizer Inc./Edmund T. Pratt Jr. University Professor Emeritus of Biomedical Engineering, he continued to be available to faculty and students.

In 2004, he received a distinguished service award from the BME Society and the prestigious Ragnar Granit Prize for his contributions to promoting bioelectromagnetism and biomedical engineering at an international level. He was a fellow of AAAS and a member of the National Academy of Engineering. He received a Ph.D. in electrical engineering from the University of California, Berkeley, in 1956.

He died March 14, 2015, at age 90. Read a remembrance of Bob Plonsey »


Aleksandar S. Vesic Professor of Civil Engineering

Held by Henry Petroski

Henry PetroskiNamed for the dean of the Duke College of Engineering from 1974 to 1982. Aleksandar Vesic was a professor of civil engineering at Duke before becoming dean.

In honor of his efforts to expand the engineering school, Duke named the Vesic Library for Engineering, Mathematics and Physics after him.

He died on May 3, 1982, at age 57.


Scholarships and Fellowships

Scholarships

  • Donald M. & Judith C. Alstadt Scholarship
  • Anonymous Scholarship
  • K. P. Arges Scholarship
  • Eric F. Bam Scholarship
  • Barra Family Scholarship
  • C. L. Bassett Scholarship
  • B. E. & K. Scholarship
  • Bennett Family Scholarship
  • Carolina B. Berini Scholarship
  • Joe F. Berini Scholarship
  • Bingle Family Scholarship
  • Bee-Keng Boey Scholarship
  • Stephen and Alicia Bolze Scholarship
  • Stephen T. & Karen A. L. Boswell Scholarship
  • Brentjens Family Scholarship
  • Tyler Ahern Brown Memorial Scholarship
  • Dale & Catherine Buchanan Scholarship
  • Dorcas Maynor & E. Ray Bucher, Jr. Scholarship
  • Raul Salvador Buelvas, III Scholarship
  • Thomas A. Burger, Jr. Scholarship
  • Bycoff & Sons Scholarship
  • Bycoff Family Scholarship
  • Marjorie B. & Robert W. Carr, Jr. Scholarship
  • John T. Chambers Scholarship
  • Julia and Howard Clark Scholarship
  • Class of 1981 Scholarship
  • Class of 1985 Scholarship
  • Peggie C. Cleveland Family Scholarship
  • Cochran Family Scholarship
  • John Cocke Scholarship
  • Norman A. Cocke III Scholarship
  • Coley Family Scholarship
  • Darryl W. and Shirley A. Copeland Scholarship
  • Curran Family Scholarship
  • Daues Family Scholarship
  • Linda Ruth Dean Scholarship
  • Linda D & John M. Derrick, Jr. Scholarship
  • Dickinson Family Scholarship
  • Marie E. & Robert O. Dierks Scholarship
  • Michael Doherty Memorial Scholarship
  • Frederick E. & Claire B. Ehrsam Scholarship
  • Ernest Elsevier Scholarship
  • David W. Erdman Scholarship
  • F. Reid Ervin Scholarship
  • W. M. Ervin & Mary Collins Ervin Scholarship
  • Ferdinand Quasi Scholarship
  • Fields Family Scholarship
  • C. Neal Fleming Scholarship
  • Florence Family Scholarship
  • Robert L. Galloway, Jr. & Karen E. Campbell Scholarship
  • Garda Scholarship
  • W.H. Gardner, Jr. Scholarship
  • Nicholas And Amanda Gelber Scholarship
  • John S. & Lynn V. Gilbert Scholarship
  • Clair H. Gingher Scholarship
  • Suzanne Gregory & Theodore Reiss Family Scholarship
  • George M. & R. (Lee) Grills Scholarship
  • Gulf Oil Scholarship
  • Hamamatsu Ralph Eno Scholarship
  • William J. & Patricia M. Hanenberg Scholarship
  • Thomas E. & Susan C. Harrington Scholarship
  • Marilyn A. & R. Keith Harrison, Jr. Scholarship
  • Hawk Family Scholarship
  • Sharon D. and William A. Hawkins III Scholarship
  • Jake & Stephanie Henry Scholarship
  • George R. Herbert Scholarship
  • Hogg Family Scholarship
  • Dr. Henry Kent Holland Scholarship
  • Hollett Family Scholarship
  • Jeffrey D. & Kathleen D. Ix Scholarship
  • Joseph H. Jarboe Engineering Scholarship
  • Vinay J. Jayaram Scholarship
  • Kristina M. Johnson Scholarship
  • Owen C. Johnson Scholarship
  • Edwin L. & Lucille Finch Jones, Jr. Scholarship
  • J.A. Jones Scholarship
  • Alan L. & Carol M. Kaganov Scholarship
  • Ronald G. & Nedra A. Kalish Scholarship
  • Lee and Caridad Kenna Family Scholarship
  • Bennett D. Klein Scholarship
  • Edward L. & Winifred M. Koffenberger Scholarship
  • Kumar Family Scholarship
  • Lang Family Scholarship
  • Ralph S. Larsen Memorial Scholarship
  • Eugene M. Levin Scholarship
  • Lilly Scholarship
  • Lorenzini Family Scholarship
  • Susan Edith Lown and Benjamin Franklin Kaiser Scholarship
  • MacLeod Stewardship Foundation, Inc. Scholarship
  • Matthews Family Scholarship
  • Mattson Family Scholarship
  • Richard Maxwell Engineering Scholarship
  • David P. McCallie, Jr. Scholarship
  • McChesney Family Foundation Scholarship
  • McChesney Family Foundation #2 Scholarship
  • Irene Lilly & William W. McCutchen, Jr. Scholarship
  • McDade Family Scholarship
  • Dawn R. and John M. McDonald III Family Scholarship
  • John B. McGaughy Scholarship
  • J. Bradford McIlvain Scholarship
  • McJunkin Family Scholarship
  • McNerney Family Scholarship
  • Jan L. Mize Scholarshiplar
  • Robert T. and Suellen G. Monk Family Foundation Scholarship
  • Thomas R. Mullen, Jr. Scholarship
  • Joan P. and Alvin R. Murphy, Jr. Scholarship
  • Natelli Engineering Scholarship
  • Michael Frances Nolan Scholarship
  • Norton Family Scholarship
  • John G. Ordway Family Scholarshipolar
  • J. Elaine & Joseph C. Peterson, Jr. Scholarship
  • Pietrewicz Family Scholarship
  • Pine Tree Scholarship
  • Robert H. Pinnix Scholarship
  • Sky Polega Scholarship
  • James F. Rabenhorst Scholarship
  • Judith N. & Richard C. Ranson Engineering Scholarship
  • Lindsay Ann Rawot Memorial Scholarship
  • Nora Lea & Edward M. Reefe Scholarship
  • Marie Foote Reel Scholarship
  • James E. & Janis J. Rehlaender Scholarship
  • Rhodes Family Scholarship
  • Friends of Bill Riker Scholarship
  • Robertson Family Scholarship
  • Mary M. & Timothy P. Rooney Scholarship
  • Chuck and Jeanne Rudiger Scholarship
  • Helen R. & Vernon H. Scarborough Scholarship
  • Mary Kay and Paul Ruffin Scarborough Scholarship
  • Kenneth Thomas Schiciano Scholarship
  • Schneirov Family Scholarship
  • Sechrest Family Scholarship
  • Seelig/Dell’Antonia Family Scholarship
  • Gerard T. Shannon Scholarship
  • Marion L. Shepard Scholarship
  • Carrie Downey Shoemaker Memorial Scholarship
  • Connie Simmons Scholarship
  • J. Stephen Simon Scholarship
  • Sisavaddy-Fadel Family Scholarship
  • Spearman Family Scholarship
  • Clifton G. & Dorothy Reichman Stoneburner Scholarship
  • Catherine and James L. Stuart Scholarship
  • Sullivan Family Scholarship
  • George P. and Carole W. Summers Scholarship
  • Sutherland Family Engineering Scholarship
  • W. John & Dorothy J. Swartz Scholarship
  • Scott E. Telesz Scholarship
  • Richard Miles Thompson Scholarship
  • George J. and Ujjwala S. Titus Scholarship
  • T. Edward Torgerson Scholarship
  • Horace Trumbauer Memorial Fund Scholarship
  • Charles R. Vail Scholarship
  • Valdes Family Scholarship
  • Aleksandar Sedmak Vesic and Milena Sedmak Vesic Scholarship
  • Jeffrey N. and Penny Vinik Scholarship
  • Wahl Family Scholarship
  • James V. Walsh Engineering Scholarship
  • Mike Walsh Scholarship
  • Watkins Family Scholarship
  • Richard D. Webb and R. Davis Webb, Jr. Scholarship
  • Michael O. & Susan J. Wheeler Scholarship
  • Whitney Family Scholarship
  • Beverly A. & Jerry C. Wilkinson Scholarship
  • Myrtle Coker Wilkinson Scholarship
  • Thomas M. & Debra S. Woodard Scholarship
  • Vernon O. & Bernice M. Woodard Scholarship
  • Brian Glenn Wright Memorial Scholarship
  • Mike & Gayle Yoh Scholarship
  • Sharon C. & Harold L. Yoh III Scholarship
  • Christopher H. and Josefine Young Scholarship
  • John J. Young Engineering Scholarship
  • William H. Younger Scholarship

Planned Gift Scholarships/Fellowships

  • Anonymous Scholar
  • Walter J. Bishop Family Scholar
  • William M. Boyer Scholar
  • Jack B. and Mallary M. Chaddock Fellow
  • William C. and Elle R. Dackis Scholar
  • William G. Gardner Family Scholar
  • E. Michelle Gipson & Randall L. Corn Scholar
  • Coy M. Glass Fellow
  • Chun H. and Edith Lam Scholar
  • Ellen E. Mack Scholar
  • Capers and Marion McDonald Scholar
  • Eric R. Meier Family Scholar
  • Stephen M. & Tracy A. Nickelsburg Scholar
  • Elizabeth N. and George S. Plattenburg, Jr. Scholar
  • Ernest D. & Gloria H. Taylor Scholar
  • Trutna Family Scholar
  • Eric V.  & Carolyn J. Witt Scholar
  • Frederick P. & Thalia H. Witt Scholar

Fellowships

  • John T. Chambers Engineering Fellowship
  • Sam Y. & Rose S. Feng Fellowship
  • Michael J. and Patricia W. Fitzpatrick Fellowship
  • Garda Graduate Engineering Fellowship
  • W.H. Gardner, Jr. Society of Engineering Fellowship
  • Kristina M. Johnson Fellowship
  • Ram and Nalini Krishnan Fellowship
  • Michael Rhodes Fellowship
  • Teinlie "Danny" & Victoria H. Tai Fellowship
  • Thurstone Medical Imaging Fellowship
  • Wilkinson Family Fellowship