You are here

Distinguished Alumni Awards

The Engineering Alumni Council seeks nominations from fellow Duke Engineering graduates for our annual recognition awards.

Please click the button below to submit a nomination.

Award Criteria

Distinguished Alumnus Award

  1. Must hold an undergraduate or graduate degree from the School of Engineering at Duke University
  2. Must have achieved recognition for academic, scientific, or practical contributions in their chosen field of engineering, science or business
  3. Must have demonstrated exemplary service to Duke University and to their community

Distinguished Young Alumnus Award

  1. Must have received an undergraduate or graduate degree from the School of Engineering at Duke University within the last 15 years
  2. Must have achieved recognition for academic, scientific or practical contributions in their chosen field
  3. Demonstrated effort toward the promotion of the School of Engineering's excellence will be considered

Distinguished Service Award

  1. Any person, alumnus or not, who has exhibited an extraordinary effort in helping the School of Engineering achieve its goals and objectives
  2. Must have achieved recognition for academic, scientific or practical contributions in their chosen field of engineering, science, or business

 

Submit a Nomination

 

Past Distinguished Alumni Award Recipients

Distinguished Alumni Award

Each winner of this award holds a degree from the Pratt School of Engineering, has achieved recognition in their chosen field, and has demonstrated exemplary service to Duke and to their community.

  • Robert W. Anderson BSCE’59
  • Charles P. Ballenger, Jr. BSCE’36
  • William M. Bartlett BSCE’54
  • Walter J. Bishop BSCE’73
  • Shem K. Blackley, Jr. BSCE’54
  • Stephen R. Bolze BSEE’85
  • Emmett H. Bradley BSEE’49
  • Lewis Campbell BSME’68
  • Everitt A. Carter BME’40
  • John Cocke BSME’45, PhD’56
  • John M. Derrick, Jr. BSEE’61
  • Gary W. Dickinson BSME’60
  • Ray B. Duggins BSME’44
  • Robert R. Everett BSEE’42
  • Robert E. Fischell BSME’51
  • W. Kent Fuchs BSE’77
  • Robert L. Galloway, Jr. BSE’77, PhD’83
  • Robert A. Garda BSME’61
  • C. Gary Gerst BSME’61
  • Clair H. Gingher, Jr. BSME’43
  • James F. Girand BSEE’59
  • R. Eugene Goodson T’57, BSME’59
  • William H. Hall E’09 AM’14
  • Philip J. Hawk BSE'76
  • William A. Hawkins III BSE’76
  • Michael R. S. Hill BSE’86
  • Grant T. Hollett, Jr. BSME’64
  • Charles H. Holley BSEE’41
  • W. Kenneth Howard BSEE’35
  • John L. Imhoff BSME’45
  • Edwin L. Jones T’12
  • Edwin L. Jones, Jr. BSCE’48
  • Alan L. Kaganov BSME’60
  • John J. Karakash BSEE’37
  • Senator Edward E. Kaufman BSME’60
  • Clinton W. Kelly III BSEE’59
  • Theodore C. Kennedy BSCE’52
  • Kenneth T. Knight, Jr. BSE’33
  • Lawrence J. Lang BSE’86
  • Chester L. Lucas BSCE’38
  • Robert C. Marlay BSCE’69
  • Capers W. McDonald BSE’74
  • Larry K. Monteith MS’62, PhD’65
  • Billy B. Olive BSEE’48
  • Edmund T. Pratt, Jr. BSEE’47
  • James F. Rabenhorst BSME’64
  • L. Russell Ranson T’31
  • Randolph K. Repass BSEE’66
  • Patricia K. Scheller BSE'81
  • W. Brewster Snow BSE’32
  • J. Stephen Simon BSCE’65
  • William A. Stokes BSCE’53
  • W. John Swartz BSME’56
  • David S. Taylor, E'80
  • T. Edward Torgerson BSCE’49
  • Charles R. Vail BSEE’37
  • James W. Vaughan, Jr. BSEE’57
  • James L. Vincent BSME’61
  • Christopher R. Webster T’39
  • Arthur J. Wennerstrom BSME’56
  • Hugh E. Whitted, Jr. BSEE’39
  • Blake S. Wilson BSE’74
  • F. Thomas Wooten BSEE’57, PhD’64
  • Harold L. Yoh, Jr. BSME’58

Distinguished Young Alumnus Award

Each winner of this award earned a degree from the Pratt School of Engineering within 15 years of their award, achieved recognition in their chosen field, and demonstrated effort promoting Duke Engineering's excellence.

  • John A. Board, Jr. BSE’82, MS’82
  • Lewis C. Brewster BSE’86
  • Matthew Q. Christensen BSE'02
  • Max D. Cohen BSE'03
  • Karen E. Conover BSE’85
  • J. Michael Drozd BSE’89, PhD’97
  • Michael Feldman BSE’84
  • Jacob J. Flomenberg, E'05
  • Russell M. Glass BSE’98
  • David J. Gregory BSE’84
  • Robert J. Greenberg BSEE’90
  • Anita J. Hill BSE’85, MS’86, PhD’89
  • Lawrence D. Lenihan, Jr. BSE’87
  • Gregory R. Maletic BSE’90
  • Mia K. Markey PhD’02
  • Nicholas A. Millington BSE’98
  • Terry Myerson BSE’91
  • Ananth Natarajan BSE’90
  • Aaron T. Patzer BSE’02
  • Scott D. Olson BSE'91
  • Christophe H. Schilling BSE’95
  • Kristine M. Singley BSE’96, B’07
  • George S. Taylor BSE’78
  • Edward L. Trimble BSE’90
  • Jeffrey N. Vinik BSE’81
  • James H. Vogeley BSE’80
  • James G. Whayne BSE’90
  • Harold L. Yoh III BSE’83

Distinguished Service Award

The winner of this award may be any person, alumnus or not, who has made an extraordinary effort to help the Pratt School of Engineering achieve its goals and objectives, and who has achieved recognition in their field.

  • Donald M. Alstadt
  • Roger Coke Barr BS'64, PhD'68
  • C. Leland Bassett BSME’59
  • Sterling M. Brockwell, Jr. BSCE’56
  • Robert W. Carr, Jr. BSE’71
  • Howard G. Clark III
  • F. Hadley Cocks
  • James H. Corrigan, Jr. BSME’47
  • Daniel M. Dickinson E'83
  • Earl H. Dowell
  • Ernest Elsevier
  • F. Reid Ervin BSME’42
  • Harold L. Flowers BSEE’38
  • Stacy S. Gardner BSE’91
  • Suzanne M. Gregory BSE'87
  • Fitzgerald S. Hudson BSCE’46
  • Alfred M. Hunt
  • Joseph H. Jarboe BSCE’69
  • Edward L. Koffenberger BSME’47
  • George D. McCeney BSCE’33
  • Martha Monserrate McDade BSE’81, MS’82
  • James H. McElhaney
  • Fred W. Neu BSCE’34
  • George W. Pearsall
  • Henry Petroski
  • Robert H. Pinnix T’24
  • Edward M. Reefe BSCE’68
  • Janis J. Rehlaender BSE’77
  • Marion L. Shepard
  • Constance E. Simmons
  • Wilbur S. Smith
  • Nello L. Teer, Jr.
  • R. Dillard Teer
  • Aleksandar S. Vesic
  • Seth A. Watkins BSME’92, JD’99, MS’93, PhD’96
  • Richard D. Webb T’51
  • Arthur E. Wheeler BSME’47
  • Jerry C. Wilkinson BSEE’67
  • William B. Wilmer VI BSEE’51
  • Howard M. Winterson T’39
  • Thomas M. Woodard BSEE’69
  • William H. Younger, Jr.