Award Winning Alumni

Each year the Alumni Council solicits nominations of qualified candidates for its annual recognition awards. A nominations committees makes the final selections. Nominations can be made online. Listed below are past winners of Pratt's distinguished alumni awards.

Distinguished Alumnus Award Winners


Winners of this award hold an undergraduate or graduate degree from the School of Engineering at Duke University, have achieved recognition for academic, scientific, or practical contributions in their chosen field of engineering, science or business, and have demonstrated exemplary service to Duke University and to their community.


  • Charles P. Ballenger, Jr. BSCE ’36

  • William M. Bartlett BSCE ’54

  • Shem K. Blackley, Jr. BSCE ’54

  • Emmett H. Bradley BSEE’49

  • Lewis Campbell BSME ’68

  • Everitt A. Carter BME ’40

  • John Cocke BSME ’45, PhD ’56

  • John M. Derrick, Jr. BSEE ’61

  • Gary W. Dickinson BSME ’60

  • Ray B. Duggins BSME ’44

  • Robert R. Everett BSEE ’42

  • Robert E. Fischell BSME ’51

  • Robert A. Garda BSME ’61

  • C. Gary Gerst BSME ’61

  • Clair H. Gingher, Jr. BSME ’43

  • James F. Girand BSEE ’59

  • R. Eugene Goodson T ’57, BSME ’59

  • William H. Hall ’09 AM ’14

  • William A. Hawkins III BSE '76

  • Grant T. Hollett, Jr. BSME ’64

  • Charles H. Holley BSEE ’41

  • W. Kenneth Howard BSEE ’35

  • John L. Imhoff BSME ’45

  • Edwin L. Jones T ’12

  • Edwin L. Jones, Jr. BSCE ’48

  • Alan L. Kaganov BSME ’60

  • John J. Karakash BSEE ’37

  • Clinton W. Kelly III BSEE ’59

  • Theodore C. Kennedy BSCE ’52

  • Kenneth T. Knight, Jr. BSE ’33

  • Chester L. Lucas BSCE ’38

  • Robert C. Marlay BSCE ’69

  • Capers W. McDonald '74

  • Larry K. Monteith MS ’62, PhD ’65

  • Billy B. Olive BSEE ’48

  • Edmund T. Pratt, Jr. BSEE ’47

  • James F. Rabenhorst BSME ’64

  • L. Russell Ranson T’ 31

  • Randolph K. Repass BSEE ’66

  • W. Brewster Snow BSE ’32

  • J. Stephen Simon BSCE ’65

  • William A. Stokes BSCE ’53

  • W. John Swartz BSME ’56

  • T. Edward Torgerson BSCE ’49

  • Charles R. Vail BSEE ’37

  • James W. Vaughan, Jr. BSEE ’57

  • James L. Vincent BSME ’61

  • Christopher R. Webster T’39

  • Arthur J. Wennerstrom BSME ’56

  • Hugh E. Whitted, Jr. BSEE ’39

  • Blake S. Wilson BSE'74

  • F. Thomas Wooten BSEE ’57, PhD ’64

  • Harold L. Yoh, Jr. BSME ’58



Distinguished Young Alumnus Award Winners


Winners of this award have received an undergraduate or graduate degree from the School of Engineering at Duke University within the last 15 years, have achieved recognition for academic, scientific or practical contributions in their chosen field, and have demonstrated effort toward the promotion of the School of Engineering's excellence will be considered.


  • John A. Board, Jr. BSE ’82, MS ’82

  • Lewis C. Brewster BSE’86

  • Karen E. Conover BSE ’85

  • J. Michael Drozd BSE ’89, PhD ’97

  • Michael Feldman BSE ’84

  • David J. Gregory BSE ’84

  • Anita J. Hill BSE ’85, MS ’86, Ph.D. ’89

  • Lawrence D. Lenihan, Jr. BSE ’87

  • Gregory R. Maletic BSE ’90

  • Terry Myerson BSE ’91

  • Scott D. Olson BSE '91

  • George S. Taylor BSE ’78

  • Edward L. Trimble '90

  • Jeffrey N. Vinik BSE ’81

  • James H. Vogeley BSE ’80

  • James G. Whayne BSE '90

  • Harold L. Yoh III BSE ’83



Distinguished Service Award Winners


Winners of this award can be alumni or non-alumni who have exhibited an extraordinary effort in helping the School of Engineering achieve its stated goals and objectives, and have achieved recognition for academic, scientific or practical contributions in their chosen field of engineering, science, or business.


  • Donald M. Alstadt

  • C. Leland Bassett BSME ’59

  • Sterling M. Brockwell, Jr. BSCE ’56

  • Robert W. Carr, Jr. BSE '71

  • F. Hadley Cocks

  • James H. Corrigan, Jr. BSME ’47

  • Earl H. Dowell

  • Ernest Elsevier

  • F. Reid Ervin BSME ’42

  • Harold L. Flowers BSEE ’38

  • Fitzgerald S. Hudson BSCE ’46

  • Alfred M. Hunt

  • George D. McCeney BSCE ’33

  • Fred W. Neu BSCE ’34

  • George W. Pearsall

  • Henry Petroski

  • Robert H. Pinnix T ’24

  • Edward M. Reefe BSCE ’68

  • Marion L. Shepard

  • Constance E. Simmons

  • Wilbur S. Smith

  • Nello L. Teer, Jr.

  • R. Dillard Teer

  • Aleksandar S. Vesic

  • Richard D. Webb T ’51

  • Arthur E. Wheeler BSME ’47

  • Jerry C. Wilkinson BSEE ’67

  • William B. Wilmer VI BSEE ’51

  • Howard M. Winterson T ’39

  • Thomas M. Woodard BSEE ’69

  • William H. Younger, Jr.